Běžky - https://www.bedrichov.cz/jizerska-magistrala-1/trasy-pro-bezkare/

https://www.lyzovani-jizerske-hory.cz/jizerska-magistrala.php?PAGEN_1=4

Jizerská magistrála

Patří k nejoblíbenějším běžkařským trasám v republice. Chráněná krajinná oblast i národní parky jako Jizerskohorské bučiny nabízí mimořádný zážitek rekreačním i závodním běžkařům, kteří si mohou vybrat z několika základních tras. K nejkrásnějším patří okolí Kristiánova, Bedřichova, Nové Louky a Jizerky. Cestu zpestřují rozhledny s výhledem na Jizerské hory nebo řada pomníčků připomínající památné události jako pytlácké přestřelky nebo případy zbloudění a umrznutí :-). Nejúchvatnější je ovšem sama příroda. Stopa je vedena lesními pěšinami mezi zasněženými smrky, po bílých pláních s výhledy do krajiny i kolem zamrzlých vodopádů, říček a potoků pokrytých bledě modrou krustou.

V tuto chvíli mají lyžaři Jizerské magistrály k dispozici více jak 180 km tratí v oblíbeném terénu Jizerských hor.

Lyžařské stopy vyvedou nadšence zimního sportu nejen ze známých středisek, Bedřichova a Jizerky, ale i z dalších nástupních míst jako Oldřichov v Hájích, Nové Město pod Smrkem, Desná, Horní Polubný nebo Martinské údolí v Kořenově, do přírody Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory za zážitky a výkony. Díky úzké spolupráci s dalšími provozovateli tratí, např. Jizerky pro vás v Kořenově nebo Bieg Piastów v polských Jakuszycích, mohou lyžaři přejet i na trasy v Krkonoších nebo na upravené tratě na polské straně. 

Trasy pro běžkaře

Pro milovníky Jizerských hor a vášnivé běžkaře jsme navrhli několik zimních vyjížděk. Formou kratších nebo delších běžeckých tras může návštěvník prožít nevšední okamžiky a zakusit půvab Jizerské lyžařské magistrály, o jejíž úpravu a údržbu se stará Jizerská, o. p. s. Značené tratě vedou nejen kolem zimních kiosků, kde lze nabrat potřebné síly, ale i kolem turisticky atraktivních míst.

Výchozími body jsou Bedřichov (prostor lyžařského stadionu), Jablonec nad Nisou (sportovní areál Břízky), Oldřichov v Hájích (Na Pilách), Nové Město pod Smrkem (U Spálené hospody) a Martinské údolí poblíž Harrachova. Dvě trasy pak kopírují tzv. Jizerskou 50, jeden z nejproslulejších běžeckých závodů v ČR.

Z Oldřichova v Hájích do Bedřichova (13,5 km)

Oldřichov v Hájích, Na Pilách - Bílá Kuchyně (6,2 km) - Pod Olivetskou horou (8,8 km) - Gregorův kříž (9,9 km) - Nová Louka (10,5 km) - U Buku (11,8 km) - Bedřichov, stadion (13,5 km)

Trasa kratší délky a většího počátečního stoupání, možnost využití vlakové nebo autobusové dopravy z Liberce. Nedaleko restaurace Nová Louka, tzv. "Zámečku", který na svém počátku sloužil jako sídlo majitelů sklářské hutě, se nalézají různé zajímavosti - pomníčky, pamětní desky, rašeliniště, výhledy do krajiny. Budova později přestavěna do podoby loveckého zámečku, jehož pohostinnost využíval i první kancléř prezidenta Masaryka, JUDr. Přemysl Šámal (odtud lidové "Šámalka").

Z Nového Města pod Smrkem na Smědavu (13,3 km)

Nové Město pod Smrkem, U Spálené hospody - Kyselka (0,8 km) - Tišina (5,3 km) - Nebeský žebřík, dol. rozc. (7,2 km) - Na Písčinách (8,3 km) - Předěl (10,1 km) - Smědava (13,3 km)

Trasa kratší délky s počátečním stoupáním, možnost využití vlakové dopravy z Liberce. Jedním z prvních překvapení cesty - novoměstská Kyselka, pramen léčivé vody v zastřešené studánce. Následuje jízda přes Nebeský žebřík, dolní rozcestí, který se nachází přímo pod nejvyšší horou českých Jizerských hor, Smrku (1 124 m), až k horské chatě na Smědavě. Na Smrku celoročně přístupná kovová rozhledna, otevřena 0-24 hodin.

Z Jablonce nad Nisou do Bedřichova (13,6 km)

Jablonec nad Nisou, Břízky - Jindřichov (2,9 km) - Horní Maxov (5,1 km) - Hrabětice (8,6 km) - U Prezidentské chaty (10,9 km) - Bedřichov, stadion (13,6 km)

Trasa kratší délky se stoupáním, vhodná pro obyvatele Jablonce nad Nisou, možnost využití jablonecké městské dopravy. V Jindřichově dodnes zachována cenná lidová architektura, v Horním Maxově pověstná Brechschmiedova kaplička a nedaleko ní dřevěná deponie, rozhledna Scholzberg. Od Hrabětic (kapličky) k Prezidentské chatě mírný zvlněný terén, potom prudší klesání.

Z Harrachova na Smědavu (13,6 km)

Harrachov, Martinské údolí - Mořina (7,1 km) - Promenádní (8,7 km) - Hraniční (12,6 km) - Smědava (13,6 km)

Trasa kratší délky s výraznějším stoupáním směrem k osadě Jizerka, možnost využití vlakové dopravy do Kořenova nebo do Harrachova (Mýtiny). Z Martinského údolí do kopce stoupající běžecká trať, která je vedená podél toku řeky Jizery. Mírnější terén od oblasti pod Bukovcem (čedičovým výlevem vysokým 1 005 m). Cesta posléze vede k Mořině a Promenádní, zde k vidění pohraniční opevnění (řopíky), a vyúsťuje u chaty na Smědavě.

Ze Smědavy do Bedřichova (13,7 km)

Smědava - Knajpa (3,1 km) - Čihadla (3,9 km) - Rozmezí (5,2 km) - Kristiánov (8,4 km) - Blatný rybník (9,9 km) - Nová Louka (10,7 km) - U Buku (12 km) - Bedřichov, stadion (13,7 km)

Kratší trasa určená všem, kteří se ze Smědavy chtějí projet dál, zejména do Kristiánova s Památníkem sklářství Jizerských hor, na Novou Louku nebo do obce Bedřichov. Navazuje na trasy končící na Smědavě. Trať nejdříve objíždí druhý nejvyšší vrchol Jizerek, horu Jizeru (1 122 m) s přilehlým "pralesem", míjí kiosek na Knajpě, a přivádí lyžaře k přírodní rezervaci Na Čihadle. Potom pokračuje do Kristiánova k malému hřbitovu a na dohled vzdálené Liščí boudě, dále přes Novou Louku do Bedřichova.

Jizerská 50 - "50 km" (50 km)

Bedřichov, stadion - U Buku (1,7 km) - Nová louka (3 km) - Kristiánov (5,7 km) - Rozmezí (9,2 km) - Čihadla (10,5 km) - Na Knajpě (11,2 km) - Kůrovec (15,1 km) - Hraniční (15,5 km) - Vlašský hřeben (18,2 km) - U Bunkru (20,9 km) - Mořina (22,4 km) - Jizerka (23,6 km) - U Bunkru (24,4 km) - Zimní kiosek (28,3 km) - Smědava (30,1 km) - Na Knajpě (33,2 km) - Čihadla (34,1 km) - Na Žďárku (36,3 km) - Krásná Máří (38,7 km) - Hřebínek (41,4 km) - Bílá Kuchyně (42,7 km) - Olivetská hora (43,9 km) - Za Černou Nisou (45,6 km) - U Buku (48,3 km) - Bedřichov, stadion (50 km)

Trasa opisuje trať jednoho z nejznámějších a nejpopulárnějších běžeckých závodů v ČR, který se zpravidla koná každoročně druhou neděli v lednu a využívá tratě Jizerské lyžařské magistrály. První ročník se datuje do roku 1968, od sedmdesátých let 20. století je závod pořádán jako pieta za členy Expedice Peru, kteří tehdy zahynuli při zemětřesení. Od května 2010 stojí za stadionem kamenný Památník Expedice Peru 1970. V současnosti se Jizerská 50 řadí k věhlasné Světové lize dálkových běhů Worldloppet.

Jizerská 50 - "25 km" (21,8 km)

Bedřichov, stadion - U Buku (1,7 km) - Nová Louka (3 km) - Kristiánov (8,9 km) - Pod sedlem Holubníku (10 km) - Bílé Buky (11,6 km) - Hřebínek (15 km) - Gregorův kříž (17,8 km) - Nová Louka (18,4 km) - Bedřichov, stadion (21,8 km)

Kratší varianta Jizerské 50, tzv. Jizerská 25, osvědčená trasa střední délky s obvyklými zastávkami (Nová Louka, Kristiánov, Hřebínek), vhodná pro dopolední sportovní vyžití. Trať je vedena z Kristiánova na Hřebínek po "Nové cestě" přes Bílé Buky pod horou Holubník (1 071 m) s výhledem na výrazný skalní vrchol Ptačích kup (1 013 m).

----------------------------------------------------------
Sjezdové lyžování- https://www.skiarealy-sjezdovky.cz/jizerske-hory/

https://www.ceskehory.cz/ski-areal/bedrichov.html

https://www.skijizerky.cz/cz/zima/skiarena/ski-areal-bedrichov-437.htmSki areál Severák

 • 11 vleků
 • Kapacita: 6.005 osob za hodinu

15 sjezdovek:
U Arniky I. (360m), U Arniky II. (320m), Arnika-Dětský Sever (450m), Dětské hřiště (280m), Dětské hřiště II (250m), Dětské hřiště U Arniky (200m), Loučky I. (320m), Snowpark (100m), Dětský svět-školka (100m), Dětský u Arniky 2 (200m), Propojení za lesem k Arnice (350m), JIH 1 (450m), JIH 2 (420m), Přemostění (670m), Loučky II. (400m)

Lyžařský areál Severák se nalézá nedaleko Jablonce nad Nisou. Široké a mírné sjezdové tratě jsou vhodné pro rodiny s dětmi. V areálu se nachází velké množství nejen dětských lyžařských vleků. Pro výuku malých lyžařů je připraveno dětské výukové hřiště s mnoha atrakcemi, pojezdovým kobercem a kolotočem. Vyznavači snowboardingu mohou využít snowpark se 6 překážkami a 2 skoky. Sjezdovka Jih je vhodná i pro náročnější lyžaře. Areál je vybaven moderním zasněžovacím systémem. Severák přímo protínají běžecké tratě Jizerské magistrály. Večerní lyžování na lyžařském vleku Arnika. Dostatek parkovacích míst, která jsou zdarma a přímo u nástupu na přepravní zařízení. 

Ski areál Bedřichov

Lyžařský areál Bedřichov nabízí lyžování na rozlehlých sjezdových tratích. Sjezdové tartě jsou střední a nízké obtížnosti. Díky tomu jsou vhodné pro vyžití rodin s dětmi a lyžařské kurzy. Areál je vybaven systémem technického zasněžování a nabízí večerní lyžování na lyžařském vleku Malinovka. Bedřichov je také znám jako nástupní místo 81 km upravovaných běžeckých tratí Jizerské magistrály. Dostatek parkovacích míst, která jsou zdarma a přímo u nástupu na přepravní zařízení. 

Oblast: Jizerské hory

12 sjezdovek

 • Malinovka (520m), Malinovka (600m), Malinovka (550m), Dětské hřiště (180m), Klindera (320m), Liaz (400m), Pastviny 1 (560m), Pastviny 2 (560m), Weber 1 (500m), Weber 2 (410m), Přejezd Pastviny-Malinovky (600m), Přejezd Klindera-Liaz (400m)
  Obtížnost:
 • 8 vleků
 • Kapacita: 5.520 osob za hodinu
 • umělé zasněžování, noční osvětlení, půjčovna lyží, lyžařská škola

Ski areál Bedřichov - U Vodárny

 • 3 sjezdovky:
  300 m dlouhá tatrapoma s carvingovými svahy vhodná i pro pokročilé lyžaře. 220 m dlouhý vlek se sjezdovkou vhodnou pro mírně až středně pokročilé lyžaře. 80 m dlouhý vlek s mírnou sjezdovkou, který je vhodný především pro začátečníky a děti.
  3 vleky

Ski areál lucifer - Josefův Důl

 • 6 sjezdovek:
  Lucifer velký (500m), Lucifer (210m), Lucifer malý (110m), Jatka (270m), Bukovka (900m), Bukovka II (340m)
  Obtížnost:
 • 6 vleků
 • Kapacita: 3.500 osob za hodinu
 • Ski areál Josefův Důl se rozprostírá v centru Jizerských hor v nadmořské výšce 620 až 720 metrů. Mikroklima údolí zajišťuje dostatek sněhové pokrývky. Areál je tvořen šesti sjezdovkami různých obtížností - modrá a červená, čímž si na své přijdou jak začátečníci, tak i pokročilí. Přeprava je zajištěna šesti vleky s přepravní kapacitou 3 500 osob za hodinu. Neváhejte a vydejte se do malebného údolí Jizerských hor, kde si užijete hodně zábavy.

Sjezdovka Bukovka - Josefův Důl

 • 3 vleky
 • Kapacita: 1.800 osob za hodinu
 • 1 sjezdovka:
  Bukovka nabízí lyžařům druhou největší sjezdovku Jizerských hor a třemi vleky. Vleky přepraví až 1800 osob za hodinu a vy si můžete zalyžovat na sjezdovkách s názvy Doppelmayer, TLV-12 a Dětský lanový. Sjezdovky se technicky zasněžují a svahy se každý den upravují. Tři dny v týdnu si můžete dopřávat večerní lyžování (středa, pátek, sobota).


 • Ski areál Tanvaldský Špičák

  • 9 sjezdovek:
   Špičák 1 (1350m), Špičák 1 (1450m), Pod lesem (200m), U Přibližováku (100m), Cvičná louka Š 1 (140m), Špičák 2 (1050m), Špičák 2 + rukáv (1670m), Špičák 2 - zalomený (600m), Dětské hřiště Š 2 (180m)
   Obtížnost:
  • 6 vleků
  • 1 lanovka
  • Kapacita: 6.110 osob za hodinu
  • Tanvaldský Špičák je největší lyžařský areál v Jizerských horách, který nabízí 6km sjezdových tratí všech stupňů obtížnosti s technickým zasněžováním v celé délce. Pro Váš komfort je připravena čtyřsedačková lanová dráha a bezdotykový odbavovací systém. Tanvaldský Špičák II je idální pro výuku malých lyžařů - uzavřený prostor s pojízdným koberecem, dětský vlek s mnoha atrakcemi.
  • Ski areál Ještěd

   • 12 sjezdovek:
    F-10 (380m), Pod lany (1380m), Slalomák (920m), Liberecká (1480m), Skalka (1730m), Nové pláně (700m), Nové pláně (950m), Višňovka (1010m), Staré pláně (300m), Bucharka (170m), Dětský vlek Centrál 1 (80m), Dětský vlek Centrál 2 (100m)
    6 vleků
   • 4 lanovky
   • Kapacita: 9.654 osob za hodinu
   • Ski areál Ještěd je moderní lyžařské středisko v dosahu liberecké městské dopravy s vynikající dopravní dostupností. (Český Innsbruck). V areálu jsou 2 čtyřsedačkové lanovky, 1 dvousedačková, 1 kabinová lanovka na vrchol Ještědu a 6 lyžařských vleků. Je jedním z nejmodernějších areálů v ČR. Pětihvězdičkové středisko dle hodnocení SPLV. Umístění na 3. místě mezi českými areály dle analýzy SWOT pro rok 2009. Má za sebou infrastrukturu velkého města včetně dobré dopravní dostupnosti jak vlastní dopravou, tak i prostřednictvím městské dopravy jezdící přímo k branám areálu. Návštěvníci mohou pohodlně zaparkovat na z jedné poloviny krytém centrálním parkovišti s dostatečnou kapacitou, nebo využít některou z dalších odstavných ploch v areálu samozřejmě zdarma. Ski areál nabízí sjezdovky všech stupňů obtížností od náročných na severní straně až po lehké na prosluněné jižní straně. V areálu je v provozu sjezdovka F10 pro večerní lyžování. Pro začátečníky je k dispozici cvičiště Bucharka a další dvě cvičné louky přímo u konečné tramvaje. Nejmenší návštěvníci naleznou v areálu dětské lyžařské hřiště s mnoha zimními atrakcemi a pro rodiče malých návštěvníků nabízíme rovněž možnost využít službu hlídání dětí přímo v areálu.